Personlig profil

Forskningsområde

Cand.mag. i Moderne Kultur og Kulturformidling og ph.d. på en afhandling om den danske 1960’er-avantgarde. Som seniorforsker på Håndskriftsamlingen på Det Kgl. Bibliotek arbejder jeg særligt med de seneste århundreders litteratur og kultur i tilknytning til bevarede person- og institutionsarkiver.

Ansvarlig redaktør på Det Kgl. Biblioteks fagfællebedømte tidsskrift ”Fund og Forskning”.

I det KFU-finansierede projekt ”Forfatterarkivets fødsel” (2024-26) arbejder jeg med en kortlægning af etableringen, konsolideringen og institutionaliseringen af det moderne forfatterarkiv i Danmark i det 20. århundrede. Projektet er tværdisciplinært (litteratur-, biblioteks- og arkivhistorisk) anlagt, og hovedresultatet vil være en selvstændig monografi om emnet.

I juni 2025 forsvarede jeg doktorafhandlingen ”Omkring to værker – på tværs og på langs. En transmissionshistorisk kortlægning af Asger Jorn og Guy Debords Fin de Copenhague og Mémoires” på Københavns Universitet.

Jeg har tidligere særligt forsket i dansk avantgarde i 1960’erne, kunstnerbogen i det 20. og 21. århundrede samt dansk litteratur i en digital tidsalder med empirisk udgangspunkt i det bevarede materiale i Netarkivet.

Som redaktør har jeg bl.a. været med til at redigere tekstudgivelser (hhv. Hans-Jørgen Nielsen, Arena-Information, Stig Brøgger og Georges Perec) og forskningsantologier (om hhv. forfatterarkiver og kunstnerbøger).

Forskningsområder: Litteraturhistorie og –teori, Kulturhistorie og –teori. Medievidenskab, Digital humaniora, Arkivhistorie og -teori.

Uddannelse (Akademiske kvalifikationer)

Ph.d., Dansk litteratur i det 20. århundrede, Roskilde Universitet

… → 2009